Forside Kontakt HK Nyhedsbrev Print Login  

 

om shetlandsponyen

 Skrevet af Trine Porsgaard

 

 

 

Shetlandsponyen har oprindelse på Shetlandsøerne nord for Skotland. Racen har været i Danmark i ca. 50 år og Avlsforeningen for Shetlandsponyer i Danmark havde 40 års jubilæum i 2008. Der afholdes hvert år en hoppe- og en hingstekåring samt adskillige unghesteskuer, hvor ponyerne bliver eksteriørbedømt af kompetente dommere.

 

Det der kendetegner en shetlandspony er dens størrelse på max. 107 cm i stang, deres runde facon og den rigelige vinterpels. I dag ønsker man at avle shetlandsponyer med kraftig hårvækst samt smuk og silkeagtig sommerpels. Hovedet ønskes lille med små ører og et venligt udtryk. En af deres stærke sider er de kraftige ben og store åbne hove, hvilket gør dem brugbare i alle situationer. Bevægelsen skal være taktfast, fremgribende og med god indundergriben. Racen ses i alle farvekombinationer, dog ikke plettet. Typisk for racen er et roligt og nervefast temperament og en pony som udstråler vitalitet, udholdenhed og robusthed.

 

Ponyen bliver i dag bl.a. brugt til ridning, kørsel og shows. Den er en fremragende brugspony både for børn og voksne. Shetlandsponyen er ofte rigt repræsenteret på de forskellige dyrskuer rundt omkring i landet, bl.a. på Landsskuet i Herning hvor der var udstillet ca. 60 ponyer i 2008. Derudover fremviste ca. 30 ponyer et show i forbindelse med jubilæet. Ponyen klarer sig godt til kørestævner hvor den tit ses blandt de bedst placerede. Shetlandsponyen har haft ry for at være stædig og usamarbejdsvillig, man har ment at den pga. dens styrke ikke har været velegnet som barnets første pony. Sandheden er, at den er en meget kærlig og samarbejdsvillig pony, som med den rette opdragelse kan være til glæde for hele familien.

 

Min interesse for shetlandsponyen startede da min familie og jeg i 1987 flyttede til Hedensted skov og fik Søren Jørgensen, Skovvangen, til nabo. Hos ham er der avlet shetlandsponyer siden 1972. Stutteri Porsgaard startede i 2003 hvor jeg fik min første shetlandspony, et hingsteføl ved navn Skovvangens Dupon. Jeg har den dag i dag 7 ponyer samt en låneavlshoppe, som jeg bruger til avl og udstilling og lidt hyggeridning for familiens børn, inklusiv min datter Karoline på snart 3 år.

Skovvangens Nick SH 295

F: Gilvus af Nørvang SH 120

M: Nosy Bomlund S 1064

MF: Napoleon I SH 83

Stutteriets konge og avlshingst på 17 år.

 

 

Diana  S 1739

F: Waulkmill Shian SH 190

M: Sussi S 1326

MF: Rolo af Nørvang SH 162

Dejlig avlshoppe (venligst udlånt af Søren Jørgensen),16 år.

 

Skovvangens Renette 9702342

F: Ørnhøj Stilton SH 180

M: Skovvangens Herbeta S 1147

MF: Gilvus af Nørvang SH 120

Avlshoppe og den foretrukne ridepony, 12 år.


 

 

Skovvangens Dupon 208333200301674

F: Skovvangens Nick SH 295

M: Diana S 1739

MF: Waulkmill Shian SH 190

Øjestenen - min første pony, som nu er vallak, 6 år.

 

 


Gyldenlunds Emilia 208333SH0502251

F: Faun af Nørvang SH 314

M: Elgreco af Nørvang S 2172

MF: Waulkmill Shian SH 190

Kommende avlshoppe –

en typefast, dejlig pony,4 år.                                                                                                                               

 

 


Abildores Regitze 208333SH0602030

F: Southley Bilberry AE0620

M: Sophie of Drakelaw S 1803

MF: Val of Drakelaw 3399 SSB

Kommende avlshoppe – indkøbt pga. spændende blodlinier, 3 år.


 

Porsgaards Trischa 208333200703368

F: Skovvangens Nick SH 295

M: Skovvangens Renette 9702342

MF: Ørnhøj Stilton SH 180

Kommende avlshoppe – den første hjemmeavlede, 2 år.


 

Porsgaards Fuego 208333SH0808683

F: Skovvangens Nick SH 295

M: Diana S 1739

MF: Waulkmill Shian SH 190

Sidste års føllebølle, 1 år.

 

Kontakt
HK TRÆLAST A/S
når Du påtænker at lave en ny ridehal.




PDF DOWNLOAD

Møllerens fodertips
Havetips

Bestillingsliste